Finanse w systemach ERP

FK, jako podstawowe oprogramowanie do zarządzania finansami przedsiębiorstwa.

Na co wydać pieniądze końcem roku?

Na co wydać pieniądze końcem roku?

Zbliżający się szybkimi krokami koniec roku jest szczególnym okresem na wydawanie pieniędzy z przeznaczonej puli.Każda firm początkiem roku zakłada określony budżet na cały rok. W przypadku przedsiębiorstw są to przede wszystkim własne środki, natomiast całkiem inaczej jest w urzędach i instytucjach państwowych. W przypadku urzędów miast koniec roku to wydawanie pieniędzy „na prawo i lewo”. I nie ma znaczenia na co to pieniądze idą, czy będzie to potrzebna inwestycja, czy nie. Dzieje się tak dlatego, że każda gmina posiada pewną pule pieniędzy do wydania, gdzie większość środków pochodzi z funduszu Unii Europejskiej. Jeśli gmina nie wyda wszystkich pieniędzy to w kolejnym roku będzie miała mniejszy budżet, gdyż ten z obecnego był widocznie zbyt wysoki. Dlatego koniec roku w urzędach to ciągłe inwestycje w szkolnictwo, budowę i remonty dróg, informatyzacja samych urzędów, czy oświaty, itp.

Całkiem inaczej działają przedsiębiorstwa, gdyż przeważnie środki pochodzą wyłącznie z własnych oszczędności. W przypadku gdy jest to duża firma, która każdego roku osiąga wielomilionowe przychody również inwestuje w nowe technologie, z tą różnicą, że tutaj każda wydana złotówka jest przemyślana. Żaden biznesmen nie wyda pieniędzy w błoto nawet jeśli firma generuje gigantyczne zyski.

Inwestycja w nowe technologie, modernizacja i remonty miejsc pracy, zakup nowych urządzeń to najczęstsze wydatki przedsiębiorstw. Jeśli firma chce się rozwijać musi inwestować. Moda na nowe technologie jest bardzo popularna wśród przedsiębiorstw. Firmy inwestując w chociażby nowoczesne oprogramowanie komputerowe, czy zmechanizowane urządzenia wyprzedzają konkurencje, stają się bardzo konkurencyjną instytucją na rynku.

Niewiele jest firm, które żałowałyby inwestycji w nowe technologie. Powód ? Bardzo prosty bo to się opłaca. Wieloletnie plany rozwojowe, przemyślane inwestycje to podstawa do prawidłowego rozwoju każdego przedsiębiorstwa.

admin

Comments are closed.