Finanse w systemach ERP

FK, jako podstawowe oprogramowanie do zarządzania finansami przedsiębiorstwa.

Rośnie ryzyko cyberprzestępstw

Rośnie ryzyko cyberprzestępstw

Cyberprzestępstwa znajdują się w grupie czterech najczęściej raportowanych przez firmy przestępstw gospodarczych. W ciągu ostatniego roku aż 37% polskich firm zauważyło wzrost ryzyka z tym związanego.Dla globalnych firm największym zagrożeniem związanym z cyberprzestępczością jest ryzyko utraty reputacji. Organizacja będąca przedmiotem takiego przestępstwa postrzegana jest przez partnerów biznesowych jako mniej bezpieczna, a odbudowa nadszarpniętej reputacji jest działaniem żmudnym i nie zawsze kończy się sukcesem. Polskie organizacje najbardziej obawiają się z kolei kradzieży własności intelektualnej, w tym kradzieży danych, kradzieży lub utraty danych osobowych i przerw w świadczeniu usług.

Najbardziej zagrożonym na cyberprzestępstwa jest segment finansowy. Nie jest już nowością, że większość obywateli państw rozwiniętych korzysta coraz częściej z różnych możliwości cyfrowej płatności (karty kredytowe, konta internetowe, płatności telefonem). Producenci tych innowacyjnych technologii wdrażają również coraz to nowsze rozwiązania ochronne, jednak nie ma obecnie takiego systemu, którego nie dałoby się złamać. W naturalnych warunkach, tj, w sklepie podczas płatności bardzo trudno jest dobrać się do naszych środków na karcie, jednak technicznie jest to możliwe.

Patrząc już z większej perspektywy najbezpieczniej jest w przedsiębiorstwach, gdzie firma posiada oprogramowanie wdrożone w struktury organizacji. Przykładem może być system ERP, który nie wychodzi poza obszar działalności firmy. System taki jest stacjonarny i aby złamać jego zabezpieczenia trzeba się dostać do jego mechanizmów wewnątrz przedsiębiorstwa.

Przerażające jest to, że mimo obaw, ponad 1/3 globalnych organizacji nie posiada żadnych mechanizmów zapobiegania cyberprzestępczości.

admin

Comments are closed.